Mít normální váhu by mělo být standardem, ale žel tomu tak nejen u nás není. Valná část české společnosti je naopak obézní, nebo k tomu nemají daleko.

Hubnutí neodkládejte

V současnosti je nadváha či obezita velkým problémem nejen u nás, ale obecně na západní polokouli. Je to trochu paradox, jelikož nadbytek nás ničí obdobně, jako nás likvidoval nedostatek. Ono to ale na první dobrou ale vidět nejde. Vzhledem k tomu, že dnes máme špičkové zdravotnictví, tak i lidé, kteří mají dlouhodobě opravdu vysokou nadváhu, často vyloženě netrpí. To však neznamená, že netrpí jejich tělo. Přemíra tuku v těle zatěžuje organismus do takové míry, že se u lidí s obezitou objevují projevy civilizačních chorob daleko dříve než u lidí stejného věku, ale s normální váhou.

Bezlepkový chléb

Jediným známým řešením, jak s těmito negativní jevy související s obezitou bojovat, je prostě zhubnout. Snadno se to řekne, ale realizace bývá často dost obtížná. Hlavně lidé, kteří trpí takzvanou morbidní obezitou, s tím mají velké problémy. Další potíží je, že mnoho lidí ani nemá tušení, že jsou obézní. Ti si to mohou spočítat poměrně snadno, a sice pomocí kalkulačky BMI. Ta jim poví poměrně přesně, jak na tom jsou. Ovšem na některých webech se společně s výsledným číslem může ukázat i návod na zhubnutí.

Jídlo je základ

Nějakou formu diety by měli držet i jedinci, kteří mají jen lehčí nadváhu. Ta se totiž může během relativně krátkého času rozvinout právě v obezitu, která už může člověku pořádně poškodit zdraví. Jediným známým řešením takovýchto stavů je úprava jídelníčku. Jak moc je to nezbytné, to záleží na míře nadváhy. Někdy stačí pouze ubrat sladké a tučné, jindy je potřeba udělat radikální změny a naučit se daného člověka stravovat se zcela odlišně než doposud.

Meloun

Nedílnou součástí boje proti nadměrné váze je samozřejmě také pohyb. Hodně lidí s nadváhou se bojí, že budou muset běhat po parku a budou si při tom připadat hloupě. Není to vůbec nutné. Docela dobře mohou běh nahradit svižnější procházky, případně jízda na rotopedu v domácích podmínkách. Důležité je tyto pohybové aktivity vykonávat s železnou pravidelností.