Shon, který prožíváme v období Vánoc, je jeden z těch nejhorších v roce. Pocit, že si nemůžeme dovolit nakoupit tak hodnotné dárky, jaké jsme chtěli, je ale ještě horší. Všudypřítomné slevy na oblečení, elektroniku nebo potraviny nás nutí nakupovat věci, které vlastně ani tolik nepotřebujeme. Naše peněženka pak skomírá a my se nestačíme divit, jak rychle jsme byli schopni utrácet peníze za něco, co je nám ve finále úplně k ničemu. Pojďme se tedy podívat na to, jak vyzrát nad slevami a konec roku si užít bez stresu z naší finanční situace v peněžence.
nový rok 2018

Udělejte si seznam

Vytvořte si seznam věcí, o kterých si myslíte, že by mohly být dobrým dárkem pro Vaše příbuzné. Pokud budete mít jasný cíl, to znamená, že budete přesně vědět, co chcete darovat a půjde cíleně po tomto produktu, ostatní věci budete bez povšimnutí míjet a nebudete přemýšlet nad jejich koupí a rozhodně si je ani nekoupíte. Prosté, že?
vánoční dárky

Dejte si limit, přes který nepůjdete!

Je důležité obdarovat blízké, ale člověk musí být stále nohama na zemi. Vánoce se bohužel staly neuvěřitelně komerčním svátkem a lidé kupují čím dál dražší věci. Dejte si proto limit, kolik peněz jste ochotni za kamarády a příbuzné utratit. Taky mějte na paměti, že není povinností dávat dárek všem kolegům v práci nebo patnácté tetičce z otcova kolene.
zdobení stromečku
Nejdůležitějším bodem je fakt, že Vánoce jsou svátky míru a pohody. Návštěva u příbuzných, které jste dlouho neviděli, zajít na hřbitov zapálit svíčku těm, na které vzpomínáme, nebo se zasmát u Pelíšků. Toto vše by mělo být pro Vás i Vaše příbuzné stěžejní. Vánoce dost často dostanou nemalé množství lidí do dluhů jen proto, že si neuvědomili, že Vánoce nejsou jen o dárcích. Tak si dejte opravdu velký pozor, abyste neskončili kvůli své přehnané štědrosti v dluhové spirále!