Pro zdravý mozek a nervy

Když je před vámi nějaká těžká životní zkouška, jako je např. nástup do nového zaměstnání, přijímací zkoušky ke studiu, soudní či úřední jednání, obvykle vám vaši blízcí budou přát, abyste měli „pevné nervy“. Pevnost a odolnost nervové soustavy a mozkové tkáně však musíte posílit vhodnou výživou a hamburgery s kolovými nápoji to nejspíš nebudou. Měli byste na svůj jídelní stůl postavit misku s docela obyčejnými „vlašáky“.

vlašský ořech

Proč zrovna vlašský ořech je považován za krále mezi olejnatými semínky a všemi ořechy? Jako jeden z mála totiž obsahuje naprosto ideální poměr nenasycených mastných kyselin, které jsou zapotřebí hlavně pro regeneraci a správný vývoj mozkové tkáně a nervové soustavy. Jsou to ty velmi často zmiňované omega-3 mastné kyseliny, které propaguje mnoho výrobců různých kapslí, v nichž se nachází obvykle rybí tuk.

Ořechy však představují nejen alternativu pro vegany a vegetariány, ale obsahují i mimo jiné další příznivé složky výživy, navíc jsou dobře dostupné a sklízí se i v tuzemsku. A vlašské ořechy cena? Mohla by být klidně vyšší vzhledem k tomu,, jak cenný je to poklad!

vyloupané ořechy

Co ještě v plodu ořešáku najdete?

Minerální prvky – zvláště potřebný vápník a hořčík. Všechny druhy semen této kategorie jich obsahují zvýšené množství, proto jsou také nazývány superpotravinou. V dnešní době plné stresu jsou nepostradatelným pomocníkem a zdrojem hořčíku, kterého je ve většině potravin bohužel méně, než tomu bývalo před několika desítkami let. Z dalších minerálů jmenujme hlavně měď, selen, železo, zinek, fosfor a draslík. Minerály jsou potřebné pro výstavbu nových buněk a oddálení stárnutí, tedy i pro růst vlasů a obnovu vaší pokožky.

Vitamíny – především většinu těch ze skupiny B, vitamín E a betakarotén rozpustný v tucích. Nejzdravější jsou plody pouze vyloupané ze skořápky bez tepelné úpravy, proto by neměly chybět v žádné ořechové směsi se sušeným ovocem.

Proteiny, sacharidy a vláknina – tyto složky spolu s tuky tvoří vyvážený poměr a vláknina navíc podporuje pravidelné vyměšování.