Podpora trávení a vliv stresu

Trávicí proces ovlivňuje celá řada faktorů. Není to zkrátka tak jednoduché, jak si mnozí myslí, a na celou problematiku je třeba dívat se z širšího úhlu. Můžete si dopřát relativně zdravé a výživné pokrmy, ale váš organismus je musí dokázat využít. Vliv na trávení má i roční období, teplota vzduchu, denní sluneční cyklus (hormonální rovnováha), ale i stres. A stresových faktorů je celá řada – nadměrný hluk, spánkový deficit, znečištěné ovzduší, mezilidské konflikty, přepracování, fyzická únava z extrémních sportů a mnoho dalších. Musíme se tedy zaměřit na odstranění původní příčiny, ale ne vždy to zvládneme bez pomocníků, a těmi se mohou stát adaptogenní rostliny.

kořen léčivých bylin

Jsou to byliny, jejichž léčivé účinky využívá lidstvo již tisíce let. Jsou právem považovány za výjimečné svým složením a obsahem látek, které působí jako tzv. harmonizační tonikum. Harmonizace probíhá v organismu na více úrovních a jednou z těch nejvýznamnějších je trávení. Každý zkušený výživový poradce vám sdělí, že mnohem větší službu svému tělu dopřejeme smaženým řízkem snědeným s chutí a v poklidu, než celozrnnou jáhlovou kaší s ořechy a ovocem, kterou jíme ve spěchu, pod tlakem a pod vlivem stresových hormonů. Obilná kaše nám prospěje více než řízek jen tehdy, postavíme-li se stresu zády.

čakry v lidském těle

Vyzkoušejte ájurvédskou královnu

Ashwagandha je někdy přezdívána královskou bylinou Ájurvédy. Je skutečně velmi účinná při podpoře stresových situací a pomáhá nám je lépe zvládat. Navozuje v těle přirozený rovnovážný stav, a to jak z hlediska trávicích orgánů, tak i nervové soustavy, krevního oběhu a imunitního a lymfatického systému. Prokázané ašvaganda účinky dokážou zmírnit i depresivní a úzkostné stavy, zlepšit paměť a koordinaci pohybů, podpořit vitalitu a chuť do života a oddálit i proces stárnutí.