Ještě před nedávnem byla domácí sauna nemyslitelným komfortem. Alespoň u většiny obyvatelstva v Čechách. Dnešní doba na to ale pohlíží jinak a sauna se stává praktickým doplňkem našich domovů. Jestliže jste i Vy zatoužili po tom mít doma saunu,můžete ji získat třemi způsoby. První dvě možnosti jsou příjemně pohodlné, ale také finančně náročné. Hodí se většinou pro ty, kteří mají málo času a hodně peněz.
1) Nejjednodušší asi bude tedy koupě.
2) Druhým jednoduchým řešením je, nechat si ji postavit nějakým odborníkem.
3) Nejvýhodnější (z hlediska financí) je, postavit si ji svépomocí. Než dostanete před takovou stavbou strach, tak si nejprve uvědomte, co to vlastně sauna je. Je to dřevěná bedna se zateplenými stěnami, ve které je horko. Už to určitě zní lépe.
venkovní sauna

Jaké vybrat dřevo

Na začátku je potřeba zvolit vhodný stavební materiál. Pochopitelně, že to bude dřevo. Odborníci doporučují severský smrk.
– Tento strom roste v chladných severských oblastech, proto má jen malé roční přírůstky.
– Tím je jejich dřevo dostatečně husté a má i nízký obsah pryskyřice.
– Jeho další výhodou je dobrá dostupnost a barevná jednotnost.
K oblíbeným stavením materiálům na saunu patří i naše olše a osika.
odpočinek v sauně

Dřevo těchto stromů se používá hlavně na obklady vnitřních i venkovních stěn a stropů. Další věcí, kterou musíte rozvážit, je velikost sauny. Doporučuje se maximálně dva metry na výšku. Jedna tragická událost z poslední doby nás znovu přesvědčila o tom, jak důležitá je bezpečnost při saunování.
· Dveře se musí vždy otevírat ven.
· Také musí být zabezpečeny a zajištěny proti náhodnému zapadnutí nebo zaseknutí zámku.
finská sauna
Samotnou stavbu je dobré prokonzultovat s nějakým odborníkem, který upozorní na možné chyby při stavbě.Vše se neustále vyvíjí, a i ve stavitelství jsou stále nové trendy a postupy.