Pryšec nádherný je pravé jméno pro vánoční hvězdu, která je jisto jistě nejznámější vánoční rostlinou na světě. Pochází z Mexika, kde roste více než sto druhů. Některé z nich můžou dosahovat výšky až čtyř metrů. U nás se ale setkáváme spíše s menšími rostlinkami, které jsou vysoké kolem třiceti centimetrů. V květinářství přesto můžeme vybírat z různých velikostí.

Od maličkých až po větší hned s několika výhonky, které bývají klenotem vánoční výzdoby. Nemusíme se setkat ani s typickou rudě červenou barvou, dnes je v nabídce také s krémovými, růžovými, bílými, oranžovými, zelenými i modrými listy.

Tyto neobvyklé barvy spoustu zákazníků pletou, kdekdo si totiž myslí, že jsou to barvy květů, a ne listů. Vánoční růže má však květy drobounké, žluté, ukrývající se ve středu listových růžic.

Protože má rostlina ráda teplo, měli bychom myslet na to, že po nákupu bychom ji měli zabalit do papíru, aby nám cestou domů nezmrzla. Doma bychom ji neměli dávat na okno, kde je zima. Daří se jí spíše na světlejším místě při teplotě kolem 20°C. Nezapomeňte ji pravidelně zalévat, myslete ale na to, že by neměla stát ve vodě. Jedině tak vám bude tato populární rostlina dělat radost celé vánoce.

Jmelí má symbolický význam Vánoc, a je opředeno hned několika pověrami. Prodává se nejen zelené, ale i zlacené, a to proto, že již Keltové ho ze stromů osekávali zlatými srpy. A štěstí vám přinese pouze tehdy, když je darované. Štěstí si totiž nelze koupit.

Tato rostlina je parazit, který roste vysoko na jehličnatých i listnatých stromech, kterým bere životodárnou mízu. Jeho šetrným sběrem tak pomáháme ulevit stromům, na kterých roste.

Jmelí má také léčivé účinky:
§ Snižuje vysoký krevní tlak
§ Posiluje srdeční sval
§ Využívá se při léčbě rakoviny
§ Posiluje imunitu a obranyschopnost organismu
§ Léčí neplodnost
§ Používá se při léčbě zánětů kloubů
§ Přidává se do čajových směsí

Jmelí patří mezi jedovaté rostliny, proto v žádném případě nezvyšujte předepsané množství dávkování.