Amazon si letošní černý pátek moc neužívá, tak jak tomu bylo v tom loňském. A dle informací agentury Reuters tomu tak bude i další nadcházející svátky.
Přes 500 pracovníků hlavního distribučního centra, elektronického obchodního giganta v Itálii se dohodlo, že poprvé zasadí svůj úder tento Černý pátek.
„Stalo se tak po neuspokojivých rozhovorech s Amazonem o lepší platy a bonusy“ uvedla agentura Reuters.
interiér skladu
Tento plán se rozhodli následovat pracovníci šesti velkoskladů v Německu. Stávka bude trvat do 31. Prosince a očekává se, že to naruší nejdůležitější a nejrušnější nákupní sezónu. Společnost oznámila tisku, že obdržela více jak milion objednávek. Dodali Však, že jsou nadále odhodláni zajistit, aby jejich zákazníci během tohoto období své objednávky obdrželi.
Počet objednávek obdržených tento černý pátek, se může zdát menší v porovnání s dalším obchodním gigantem Alibabou, který čítá příliv 1,48 miliardy zákazníků pouze v tento den. Ale online prodejce musí ještě více než zdvojnásobit počet svých zaměstnanců, aby se vyrovnal s vyšší poptávkou. Amazon zaměstnává 1 600 stálých zaměstnanců v severní Itálii, ale v průběhu nákupní sezóny každoročně zvyšuje svůj počet zaměstnanců na 4 000 osob. Pracovníci jsou placeni měsíčně v průměru 1 300€ (cca 33 000,-).
pracovní spor
Ve svém prohlášení Amazon uvedl, že jeho pracovníci v logistickém sektoru patří mezi ty nejlépe placené a mají výhody, jako soukromé zdravotní pojištění a příspěvky na vzdělání. Odborové svazy však nesouhlasí.
Největší online prodejce chce dosáhnout rekordních prodejů na Černý pátek, ale zaměstnanci musí podávat rekordní výkony i v jiné dny, tak aby vše fungoval dle přání Amazonu“ Uvedla Stefanie Nutzenbergerová, členka německého odborového svazu.
„Chceme bonus, něco navíc, protože společnost dosahuje skvělých výsledků a zisky by se proto měli rozdělit“ Gianluca Zilocchi, tajemnice Italského odborového svazu. „Je to též otázka práv a práce v dusivém prostředí“.