Existuje ale poměrně jednoduchý způsob, jak svá data ochránit. Jmenuje se zálohování. Jedná se o duplikaci dokumentů a jejich fyzické uložení na jiné zapisovatelné médium. Spousty lidí si duplikát ukládají na stejný disk, který je rozdělen pouze logicky (fyzicky se jedná o jediné zařízení, ale počítač se k němu chová, jako by byly dvě), poté však soubory nejsou nijak ochráněny, ač si to každý BFU (ve slangu IT BFU= Běžný Franta Uživatel) může myslet.
harddisk
Kam ale zálohovat? Existuje několik jednoduchých způsobů, které jsou finančně i provedením pro všechny běžně dostupné. Představíme si tady některé z nich.
1) Harddisk – všechny dnešní počítače mohou obsahovat více než jeden pevný disk. Pokud jich tedy máte v počítači více, není problém vše čas od času kompletně zkopírovat na druhý disk. Pokud jeden z nich vezme za své, všechna data vám zůstanou.
2) RAID – jedná se o použití speciální služby, která data ukládá na více disků po částech. Pokud se některý z nich poškodí, ze zbylých dvou je možno chybějící části dopočítat a obnovit.
3) Externí disk – jedná se o asi nejbezpečnější způsob ukládání dat. Jedná se o zapisovatelné médium, které připojíte podobně jako flešku a obsah na něj zkopírujete, poté jej odpojíte a schováte do skříně. Vzhledem k tomu, že není k ničemu připojen, mimo chvil, kdy na něj zapisujeme informace, nemůže e stát, že by jej mohlo zničit přepětí v síti a tak podobně.
4) Cloudová uložiště – jedná se o servery velikých společností, na která jsou obrázky atd. uloženy přes internet. Máte k nim odkudkoli z internetu přístup. Cloudové služby bývají do omezené velikosti, cca 15GB zdarma, za větší prostor pro ukládání si musíte připlatit. Není tomu ale tak vždy, například společnost Google poskytuje uložiště “fotkygoogle” kam můžete své obrázky ukládat v neomezeném množství a velikosti, dokonce je můžete v reálném čase ukládat přímo při focení rovnou z telefonu, tabletu apod.
externí pevný disk
Pokud tedy chcete důležitý obsah vašich zařízení chránit před ztrátou z nepředpokládatelného důvodu, uvažujte o jedné z těchto možností.