Více než sto let uplynulo od potopení nejslavnější lodi na světě. Titanic vyplul jen jednou. Určitě každý z nás viděl některý z filmů o tomto plavidle.Nejznámější je asi film „Titanic“ od režiséra Jamese Camerona. O Titaniku už bylo řečeno snad vše.
· Kolik bylo lidí na palubě – dva tisíce dvě stě.
· Kolik se jich zachránilo – necelých sedm set.
· Proč se jim nezachránilo více – málo záchranných člunů k dispozici.
náhrobní kámen
Otázky, na které nám už badatelé dali mnoho odpovědí. Jsme tedy přesvědčeni, že osud této monumentální lodě máme dokonale zmapovaný. Očití svědci, kteří katastrofu přežili, vypovídali o tom, jak došlo k potopení lodi. Právě těchto výpovědí se drželi scénáristé zmíněného filmu a po nárazu loď zvedli a pak ji nechali zajet pod hladinu. Zajímavé je, že někteří z přeživších viděli ten konec trochu jinak. Podle nich se Titanic potopil bez toho, že by se zvedal. Kde je tedy pravda? Pro filmaře byla jistě zajímavější první varianta.
o Padající pasažéři ze špičky zvednuté lodi – opravdu velice sugestivní scéna.
Další otázkou zůstává, jestli se těsně před svou zkázou loď opravdu rozlomila. Jak si vysvětlit, že každý tvrdí něco docela jiného? Je to jednoduché. Vlivem šoku si mohli zapamatovat zmíněné události trochu jinak. Není se čemu divit.
obrázek Titaniku

Utajená pravda

Když se roku 2005 konečně vrak lodi najde, některé nezodpovězené otázky dostanou své odpovědi. Když vrak prozkoumal badatel Roger Long, nabyl přesvědčení, že se Titanic nerozlomil pod vysokým úhlem, ale pod malým. A to ještě na hladině. Teprve poté loď klesla ke dnu.
– Scéna, kdy tedy nebožáci padají z rozlomené lodě, je podle něho holým nesmyslem.
Teorii o rozpůlení lodi potvrzuje krátce nato i archivář loděnice Harland a Wolff, ve které byl Titanic postaven. Vše ale mělo být utajeno, aby si lidé nemysleli, že lodě této firmy nejsou dostatečně bezpečné.