Jistě už jste slyšeli o tom, že od 1. října 2018 došlo k některým změnám, co se povinné výbavy v autě týká. Víte ale, co je to za změny? Můžeme vás uklidnit, neboť nebudete muset kupovat nic navíc. Na rozdíl o předchozích změn, kdy do výbavy vždycky nějaká povinnost přibyla, tentokrát se jedná o úbytek věcí, které jsou již celkem zbytečné. Pojďme se tedy na tyto změny podívat trochu blíže.
prázdná pneumatika

Lékárnička i prošlá a s menší výbavou

Možná vám nadpis připadá zvláštní, ale ano, je to tak. Nově nemusíte dbát na trvanlivost lékárničky, jako celku. Tedy, pokud není otevřená. Potom je nutné kontrolovat jednotlivé součásti a hlídat jejich expirační dobu. Navíc z lékárničky několik věcí ubylo. Je to trojcípí šátek, náplast s polštářkem a plastová rouška. Musí tedy obsahovat:

  • sterilní obvaz hotový s jedním polštářkem (3 kusy)
  • sterilní obvaz hotový se dvěma polštářky (3 kusy)
  • náplast hladkou v cívce
  • škrticí obinadlo pryžové
  • zahnuté nůžky v antikorozní úpravě s oblými hroty
  • rukavice (pryžové, latexové),
  • isotermickou fólii (min. 200 × 140 cm)

otevřená autolékárnička
Ostatní povinná výbava

Kromě takto vybavené lékárničky patří do povinné výbavy bezpečnostní vesta a výstražný trojúhelník. Ano, jsou to pouze tyto dvě věci. Už nemusíte vozit žárovky, ani pojistky. Dokonce ani náhradní kolo – ovšem to pouze v případě, že máte sjednanou asistenční službu, sadu pro okamžitou opravu defektu, nebo zvláštní pneumatiky s možností nouzového dojetí s indikací defektu. Pro ostatní tato povinnost platí stále a to samozřejmě i s heverem a klíčem na kola.
Ačkoliv už není povinnost tak přísná, doporučujeme vybavit vaše vozidlo ještě dalšími věcmi. Například tažným lanem, hasícím přístrojem, či startovacími kabely. Toto jsou věci, které se vám můžou velice hodit a pokud je mít nebudete, může se stát, že si to budete jednou vyčítat.