Lidé na planetě Zemi znali proces klíčení již před staletími. Ve starověké Číně využívali takto upravené plody fazolí mungo mořeplavci, aby předcházeli kurdějím. Neznali v té době sice vitamín C (kyselinu askorbovou), ale používali svou intuici a ta jim pomáhala přežít v náročných podmínkách při plavbě napříč oceánem.
V Evropě se obilné klíčky staly důležitou surovinou pro výrobu piva, ve Francii se naklíčený hrách objevil dokonce v kuchařských knihách již v 15. století a v té době se na území Česka běžně pojídala pučálka, typický postní pokrm, navíc zdraví velmi prospěšný.

klíčeníá

Právě zdravotní prospěch je tím podstatným faktorem, proč se v současné době stalo nakličování semen obrovským předmětem zájmu současného západního světa. Tímto způsobem totiž nevzniká pouze vitamín C, zvyšuje se i množství vitamínů skupiny B, karotenoidy, a především se výrazně sníží obsah kyseliny fytové. Ta se vyskytuje převážně v obilných slupkách (otrubách) a podílí se na blokování vstřebávání důležitých živin, zejména vápníku, hořčíku, zinku, železa, selenu a mědi.

V průběhu klíčícího procesu se také štěpí složité sacharidy na jednoduché, což je zásadní např. u luštěnin, způsobujících nepříjemné nadýmání. Dále se při tomto procesu likvidují nebezpečné alfatoxiny, jež vykazují značnou karcinogenní působnost.

Nic se nemá přehánět

To platí i pro konzumaci klíčků, obsahují cenné biologické látky v koncentrované formě a tak stačí denně pouze malé množství. Ideální jsou dvě až čtyři kávové lžičky za den. Zároveň je vhodné kombinovat syrové klíčky s tepelně upravenými, neboť obsahují některé nepříjemné látky, které nové rostlinky chrání před požíráním zvířaty, a ty se varem zničí.

klíčky

V souvislosti s inhibitory (blokátory) enzymů je také dobré vědět, že pokud rádi konzumujete větší množství ořechů, měli byste je namáčet ve slané vodě alespoň 4 hodiny. Tím se deaktivují látky, které zamezují enzymatické aktivitě, tedy stravitelnosti. Ořechy pak budou i chutnější a vaše tělo využije většinu živin, které obsahují.