Masivní dřevo stěží nahradíte něčím jiným

Tuto větu můžete zaslechnout, nebo se o tom dočíst, v tolika zdrojích, že snad málokdo pochybuje o její pravdivosti. Masiv však ve skutečnosti nepotřebuje žádnou propagaci. Prostě tu je. Každý z nás má možnost porovnat výrobek z masivního, robustního, pevného a překrásného dřeva s imitací zhotovenou z lisovaných desek. I kdyby byla deska z dřevotřísky potažená nádherným laminem, pořád to bude lamino, které nikdy nedocílí v letokruzích zobrazené pravé a nefalšované životní fáze smrku, dubu, buku, borovice nebo modřínu. Napodobenina je zkrátka napodobenina, vyrobit v laboratorních podmínkách živý strom se nikdy nikomu nepodařilo.
polštáře na ustlané posteli

Rozměry 90 x 200

Ještě před pár desítkami let se v obchodních domech silně propagovala šíře lůžka 80 cm. Byl to do té doby také nejvyužívanější rozměr matrací i roštů a výrobci se mu přizpůsobovali v mnoha směrech. Osmdesát centimetrů zkrátka údajně stačilo k pohodlnému spaní dospělým i dětem, bez ohledu na jejich tělesné proporce a způsob trávení noclehů. Tento rozměr také podporovala socialistická propaganda jako „jediný správný“ a v té době jste mohli zakoupit válendy i pohovky jednotné velikosti.
Dnes se však od tohoto nesmyslného standardu upouští, a to z mnoha důvodů. Jedním z nich je narůstající počet lidí s nadváhou a obezitou, kterým tato šíře nemusí stačit. Pak tu máme také pocit většího pohodlí při častém obracení se na lůžku a v neposlední řadě i výpočetní techniku, se kterou občas uleháme. Takový menší netbook, tablet či smarthone se vedle nás vejde na postel s úložným prostorem 90 x 200 cm bez problémů a máme o zábavu postaráno.
pes na posteli v ložnici

Úložný prostor je k nezaplacení

Stačí vzít do ruky svinovací metr a změřit a vypočítat plochu, kterou vám zabere jedno jediné lůžko. V šíři 90 cm jsou to necelé dva čtvereční metry plochy, která by byla bývala nevyužita. Postavit postel do místnosti v malém bytě, aniž bychom nezabrali prostor, který se pod lůžkem nachází, je pošetilé, vejdou se do něj dětské hračky, sportovní potřeby, sezonní oblečení a obuv, a může posloužit i jako odkládací prostor pro lůžkoviny.