Tour de Bier jsem kdysi absolvovala v německém Mnichově v doprovodu mých dvou au-pair tatínků. Chtěli mě uvést do tajů různých druhů piv v malých pivovarech, které jsou po celém Mnichově rozesety. Už je tomu opravdu hodně let, ale celkem nedávno jsem si to zopakovala s manželem a stálo to za to. Člověk sotva dojde na hotel. Za takovým zážitkem ale není třeba jezdit již za hranice. Můžeme si ho dopřát i u nás.
piva a občerstvení.jpg
Stačí obejít pár hospod ve vašem okolí, nejspíš budou v každé nalévat něco jiného a občas i piva, jejichž názvy jste nikdy neslyšeli. Větší pivovary se snaží nabídce těch menších konkurovat širší nabídkou, ty menší se zase pokouší o trochu netradiční chutě a opravdu kvalitní ingredience. Cena je u malovýrobců sice trochu vyšší, ale své fanoušky si tato piva obvykle najdou. Minipivovary jsou prostě v módě. Jsme také národ pivařů a hlavně v letních měsících spotřeba výrazně stoupá.
Pivní speciály nekoupíte obvykle v běžném obchodě, ale buď jen přímo u výrobce, nebo ve specializovaných prodejnách, které vznikly ve větších městech, v takzvaných pivotékách. Specializují se jak na česká piva, tak i na zahraniční. Ideální dárek pro mužskou část příbuzenstva, doporučuji vyhledat a navštívit.
přípitek pivem.jpg
Na výběr máte svrchně nebo spodně kvašená piva, filtrovaná nebo nefiltrovaná, pasterizovaná nebo nepasterizovaná. Světlé, tmavé, polotmavé, pšeničné, kvasnicové a další a další. Populární jsou v poslední době piva míchaná s bylinkami a ovocnými šťávami, s nižším obsahem alkoholu nebo přímo nealkoholická. Ideální pro cyklisty a motoristy. Nabídka se každým rokem rozšiřuje a hlavně ženy si k pivu nacházejí cestu. Právě různé příchutě je lákají, i když skalní pivař nad nimi spíše ohrne nos. V zimě je dokonce k dostání i svařené pivo s příchutí, ale to je i na mé ženské chuťové buňky trochu příliš.