Koleno je tvořeno třemi kostmi, šlachy, které spojují kosti se svaly, a vazy propojující kosti navzájem. Dva chrupavčité menisky kolenní kloub podepírají a tlumí jeho nárazy. K hladkému pohybu slouží tekutinou vyplněné váčky, tzv. bursy.
rentgen kolen
S bolestmi kolen přicházejí lidé do ordinace lékařů poměrně často. Příčina bolesti je různá. Přetížení při sportu nebo jiné námaze, ale i zranění, obvykle vedou k náhlé bolesti kolenního kloubu. Někteří lidé si stěžují na slabost v koleni, jiní na ztuhlost, loupání v koleni či nemožnost koleno propnout. Se stárnutím se bolesti objevují častěji z důvodu opotřebení.
Bolesti kolen mohou život znepříjemňovat. Zejména pokud rádi sportujete a musíte tak svůj koníček omezit. Ale ani každodenní bolest při chůzi do schodů nebo jen tak na procházce na dobré náladě nepřidá.
Kromě mechanického opotřebení a poranění je příčinou bolesti nemoc.
Revmatoidní artritida – chronické zánětlivé onemocnění. Znakem je ranní ztuhlost kolen. Nemoc se projevuje i na jiných kloubech těla. Časem může dojít i ke zničení kloubu.
Artrida – nezánětlivé onemocnění. Dochází k postupnému úbytku kloubní chrupavky. Objevuje se také ztuhlost po ránu a delší nečinnosti.
Infekční zánět – způsobují ho bakterie. Lidé trpící lymskou boreliózou, kterou způsobují borelie, musí snášet bolesti kloubů, které se stěhují po celém těle. Původci pohlavně přenosné choroby, gonokoky, postihují více kloubů. Patří zde i revmatická horečka, jíž způsobují streptokoky. Provozuje se bolestí kloubů, hlavně kolenních, a horečkou.
cvičení kolene
Každá bolest kloubů se musí řešit. Navštivte svého lékaře, který vás pošle na vyšetření a na základě nálezu stanoví léčbu. Obvykle se provádí rentgenové, CT vyšetření, magnetická rezonance a ultrazvuk. Léčba pak závisí na příčině. Lékař vám předepíše léky na bolest, pošle na fyzioterapii nebo doporučí operaci.