Určitě jste si v obchodech s květinami nemohli nevšimnout, že k dostání jsou stále častěji malé keříky olivovníku. Jenže tahle středomořská rostlinka má své specifické nároky a tak vás určitě napadla otázka, jestli má vůbec cenu ji kupovat? Odpověď zní ano.

Péče o tyto rostliny není nijak náročná, je však potřeba dodržet pár základních podmínek pro jejich pěstování.

· Olivovníky přirozeně rostou v kamenité půdě, která je chudá za živiny. Jejich růst je díky tomu velmi pomalý.

· Tyto rostliny mají velmi dobrou schopnost regenerace, takže je nějaké to menší zanedbání nijak zvlášť nevyvede z míry. Stejně tak se nemusíte obávat odjezdu na dovolenou. Nevadí, když zapomenete na pravidelnou zálivku, olivovník přežije i větší sucho. Tyhle rostlinky jen tak něco nedostane!

· Olivovníky rosto
u v teplých krajích, a proto by bylo vhodné dopřát jim teplou místnost.
· Větve můžete stříhat dle libosti, dávejte však pozor na dobu řezu.

Je vhodné keříky upravovat na jaře, nejpozději pak do poloviny července.
Na co si ale dávat pozor!

· Olivovník nemá rád změnu! Nestěhujte jej na různá stanoviště v domě. Vyberte pouze jedno stálé místo, kde si chcete tento výstavní keřík umístit a kochejte se jeho krásou.

· Vhodné je najít takové stanoviště, které je prosluněné. Nejlépe přímo u okna, na parapetu nebo u balkónových dveří, kde je dostatečné světlo. Ve stinném rohu místnosti se mu určitě dařit nebude! Ten ponechejte jiným rostlinám, třeba kapradinám.

· Zalévejte jen občas, méně je někdy více! Pokud začnou kořeny hnít, jen těžko rostlinu zachráníte.

· Dávejte pozor na mráz, olivovník jej nesnáší. Pokud máte tento keřík na zahradě, je dobré jej na zimu přemístit do teplejší místnosti okolo 10 °C.

Tak vidíte, olivovníky jsou velmi nenáročné na pěstování. Jejich požadavky nejsou nikterak přehnané. Plně těmto rostlinám postačí občasná péče a vás pak bude těšit krásný a vitální keřík, který vám do domova přinese kousek středomořské atmosféry. Neváhejte tedy s nákupem a určitě si jej v nejbližší době pořiďte.