Peníze mají sloužit a ne, aby nás ovládaly. Toto rčení je staré, ale má něco do sebe. I když někdo může namítnout, že má na to jiný názor. Pravděpodobně bude záležet na tom, jestli patříte mezi ty, kdo peníze má – a hodně. Nebo patříte mezi ty, kteří těch peněz nemají nazbyt.

S každým Novým rokem si přejeme kromě zdraví i to, aby se nám dařilo lépe, měli více peněz, byli úspěšní…atd.
bankovky na lopatce.jpg

o Ano, bohatí lidé, kterým se dařilo či daří v podnikání, nebo mají vysoké a nadmíru dobře placené posty, měli od začátku ten cíl, že chtějí žít po materiální stránce lépe, než ten obyčejný dělník. Možná patří i mezi ty, kteří svými penězi přispívají na dobrou věc pro lidi, pro svět….nebo naopak…i válku.

Víme, že doba, ve které žijeme, je až moc uspěchaná, Ti, co spravují naše peníze, mění platební podmínky i komunikaci. A co se týká české legislativy, to je kapitola sama o sobě. Zákony, které se přímo dotýkají našich financí, ty se též razantně nedávno změnily. Hlavně zákon o spotřebitelském úvěru je mnohem přísnější v podmínkách jak pro poskytovatele, tak i pro spotřebitele.

o Snad všichni se snažíme vydělávat co nejvíce peněz. Mnozí z nás, kteří na to mají, tak je investují, spoří nebo je utrácejí za zbytečnosti. Střední třída má co dělat, aby si nějakou korunu odložila pro nečekanou událost nebo třeba i na dovolenou. Ale ta nejnižší třída, důchodci a postižení lidé jdou skutečně z výplaty do výplaty. Zde je pro ně dobrá rada velmi drahá – jak něco ušetřit? Z čeho? Umíte poradit?
prázdné kapsy.jpg

Smutné je to, že podle posledních se lidé velmi zadlužují. Možná až zbytečně. Dobrá správa je, že tím, jak je v současnosti větší zaměstnanost, tak si své dluhy lidé lépe dokážou splácet.

Co je ale na pováženou – jsou zadluženi velmi mladí lidé, převážně z řad studentů. A ti si své finanční závazky nedokážou pořádně splácet. Potřebují více peněz. Například na nové oblečení, učebnice, bydlení na kolejích nebo v nájmech, novou počítačovou techniku, zábavu, drogy atd. Kromě studia si mnozí z nich ve svém volnu musí přivydělávat. Je to pro ně samozřejmě dost náročné, ale tato škola k zodpovědnosti jim není na škodu.

Snad každý dřív nebo později přehodnotí, co je v jeho životě důležité. Honit se za penězi, užívat si všechny vymoženosti, co peníze nabízejí. A nebo se uskromnit, počítat, žít v klidu, s radostí, se spokojeností. Samozřejmě, že jsou chvíle, kdy máme starosti s nedostatkem peněz. Ale to je život.